Diké

About DIKE

We help to get out of the circle and look around since 1994.

Inspired by the Eastern philosophy, we have led companies from England, France, Germany, Belgium, Italy, USA, even from Japan. Through the change from unwanted state of things to the desired one, we carried one company from Israel. And of course, we help Czech companies.

It’s always the same scenario. From a healthy cell to a healthy company. From healthy cell-based energy metabolism to healthy metabolism of economical sources at company level.

Only healthy people make healthy decisions.

Our projects

Central Busines Network B2B

Central Business Network je mnohoborové společenství podnikatelů, kteří sdílejí své zdroje. Každý v souladu se svou činností a kulturou přispívají k rozvoji celku.

Role DIKÉ - management zdojů, s.r.o.
Určitě máte zkušenost s tím, jak bývá pro mnohé lidi přijmout nový projekt. Nezáleží  na tom, zda se jedná o věc výrobní, logistickou, IT... Dobré myšlenky padají na lhostejnou až nepřátelskou půdu.
Úkolem DIKÉ je příprava prostředí pro přijetí projektu.

VARI a.s. Libice nad Cidlinou

Svět se mění a s ním se mění i perspektiva různých průmyslových odvětví a chování lidí. Automobilový průmysl už není nepotopitelnou lodí, jak se mnozí přesvědčili, a už neposkytuje takové jistoty, jak se to jevilo ještě před rokem či dvěma.
Vzhledem ke zvyšujícím se cenám nejen energií a potravin lidé začali více farmařit. Právě to se pozitivně projevilo i na zvýšení poptávek po zahradní a farmářské technice značky VARI. 
Po 50 letech novodobé existence se VARI znovu dostává mezi zaměstnavatele s budoucností.
VARI nabírá.
VARI nabírá do výroby, protože řadu strojírenských dílů si vyrábí sama.
VARI nabírá do montáže, protože stroje musí někdo sestavit.
VARI nabírá do řízení výroby, protože výrobu je třeba koordinovat.

Jste strojař? Nebo obráběč, soustružník? Nebo montážník?
Baví Vás krásné nové stroje? Pojďme si říci více o Vás, o nás, o náborovém příspěvku, o mzdě, o sick days, příspěvcích na důchodové pojištění i o možnostech ubytování pro vybrané profese.
Volejte 777 806 430.

Our reference
Děkuji Klon DIKE za skvelé školení/workshop s tajemným názvem “Ven z kruhu”, kterého se účastnila celá naše firma HT EXTRA showroom.

I když se vnímáme jako zdravá a pozitivní firma s dobře fungujícím týmem, dověděl se každý z nás něco nové a zajímavé, použitelné v práci i doma. Kdo, co a kolik, ukáže až čas.
Nicméne je skvělé potkat člověka a školitele, který učí vnímat fungování firem ve světle obecných principů fungování světa a vesmíru. Žádné západoevropské dovednosti v manažmentu, kvalitě nebo dalších oblastech. Co přesně, nelze zde popsat, ale představí Klon DIKE sám.
Juraj Zeman
The school of managerial skills „On Klondike by the Eastern Way“ is another Diké product which helps in an innovative and intelligent way to improve corporate culture. In the terminology of on-going Ice-hockey World Championship, after the end of the course, it’s still going to be the same team. But it will have a stronger goal-orientation, higher shooting ability and more cohesive players’ and implementation team.
Petr Dedek
In today's complicated, troubled and stressful times, there is an absolutely supreme freestyle program of managerial skills that I can recommend with a quiet conscience. Forget the old "proven" ways of managing, negotiating and behaving - learning new, cool and successful solutions - HOW and WHAT with it. Great. I wish you success as well!
Vojtech Nagy
This interesting program offers the opportunity to look at the functioning of (not only) companies, relationships and all events with new optics. The ideas that are offered in this program will be hard to find in common training. I recommend that you undertake it if you feel that classical training is somehow "not working" - you get another point of view of how to try things differently.
Lubos Kolouch
The School of Managerial Skills "From Prague to Klondike by the Eastern Way" introduces or extends awareness of the possibilities of management and use of resources by the Eastern way. This school helped me to perceive the world with a new sight, to understand the relationship between cause and consequence and thus to prevent negative consequences by focusing on the specific cause / relationship. I recommend passing the Management Skills School to those who want to achieve better business results while keeping a friendly team.
Iveta Krutilkova

"We know what's behind the corner of business 4.0"